Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Paula Algo

Paula Algo

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Paula
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Paula’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Gone Girl

    Gone Girl 2014

    ★★★★★ Rewatched by Paula Algo 19 May 2022

    i could fix her

  • Burlesque

    Burlesque 2010

    ★★½ Watched by Paula Algo 17 May 2022

    me quedé dormida

  • Talk to Her

    Talk to Her 2002

    ★★½ Watched by Paula Algo 16 May 2022

    q bueno q se murió 
    worst almodóvar movieee

  • Marmaduke

    Marmaduke 2022

    ½ Watched by Paula Algo 14 May 2022

    worst than the emoji movie

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★ Watched by Paula Algo 13 May 2022

    honestly this was a little bit annoying but funny and cute and weird which is fine haha

  • Madame Tutli-Putli

    Madame Tutli-Putli 2007

    ★★★★½ Rewatched by Paula Algo 12 May 2022

    art

  • The To Do List

    The To Do List 2013

    ★★★ Watched by Paula Algo 12 May 2022

    watching this is like eating a bunch of disgusting junk food, i’m having a gooooood time but it’s clearly not good at all 

    three stars? yes i like the cast and i love aubrey, the poop scene? yeah i hate that, i f hate that

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★½ Watched by Paula Algo 11 May 2022

    esas películas que te dejan desbordado de dudas existenciales y ternura son un win win para mi, i LOVE children entonces también conecté con la película de ese lado, la delgada línea entre infancia y adultez es tratada aquí con tanto significado y belleza q pa mi fácil sería una película de 5 estrellas pero bueno 
    q me hiciera dudar sobre tener hijos me sorprendió, i don’t wanna have kids like EVER perooo vi esto y salí de la sala con un simple pensamiento: someone please impregnate me 

  • Repulsion

    Repulsion 1965

    ★★★★ Watched by Paula Algo 08 May 2022

    hate/love with this one 
    there’s some cool stuff here 
    there’s some repulsive stuff too

  • Gummo

    Gummo 1997

    ★★★★ Watched by Paula Algo 07 May 2022

    the director of this movie hates cats and loves bleached brows

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name 2017

    ★★★★½ Rewatched by Paula Algo 07 May 2022

    no puedo ver otra cosa más q esta 
    i’m depressed

  • Fitzwilly

    Fitzwilly 1967

    ★★★ Watched by Paula Algo 04 May 2022

    dick van lencha

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 23
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro