Allie has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
02
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★½
Edit this entry  
01
Little Black Book

Little Black Book

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Creepshow

Creepshow

1982
×
Edit this entry  
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
20
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
Edit this entry  
17
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
04
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read prior review Edit this entry  
02
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Saloum

Saloum

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Slackers

Slackers

2002
×
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
08
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Edit this entry  
08
Office Space

Office Space

1999
×
Edit this entry  
07
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
Edit this entry  
06
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
Edit this entry  
31
He's All That

He's All That

2021
×
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
Edit this entry  
24
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
23
The Proposal

The Proposal

2009
×
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Woody Woodpecker

Woody Woodpecker

2017
×
Edit this entry  
02
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Edit this entry