Gabriel has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry