Sort by

Emalie has logged 375 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who Took Johnny

Who Took Johnny

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
28
True Crime

True Crime

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Edit this entry  
27
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pet

Pet

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Horrible Way to Die

A Horrible Way to Die

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Other People

Other People

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Home

Sweet Home

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Signal

The Signal

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
June 17th, 1994

June 17th, 1994

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry