Sort by

Emalie has logged 429 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Next Friday

Next Friday

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Sleep 'Til Christmas

No Sleep 'Til Christmas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Truth About Christmas

The Truth About Christmas

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Girlfriends of Christmas Past

Girlfriends of Christmas Past

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Malicious

Malicious

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry