Sort by

Emalie has logged 57 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soulmate

Soulmate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Believers

The Believers

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viy

Viy

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
31

31

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Abby

Abby

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Turistas

Turistas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Sofa

Killer Sofa

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Attack of the Beast Creatures

Attack of the Beast Creatures

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry