Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Ward

The Ward

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★½
Edit this entry  
20
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry