Sort by

Spencer has logged 102 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
Read prior review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Edit this entry  
11
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Up the Down Staircase

Up the Down Staircase

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Bodyguard

My Bodyguard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Outpost

Outpost

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Next Day Air

Next Day Air

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read prior review Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★½
Read the review Edit this entry