• Army of Thieves

    ★★★½

  • Muppets Haunted Mansion

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • Nightbooks

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★

  • Kate

    ★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Spencer

    ★★★★★

  • Dune

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★★½

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★½

  • Lamb

    ★★★½

  • The Summit of the Gods

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Cruella

    ★★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Thunder Force

    ★★

  • Mortal Kombat

    ★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Death to 2020

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Audrey

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Concrete Cowboy

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Black Is King

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Ava

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Ottolenghi and the Cakes of Versailles

    ★★½

  • Tigertail

    ★★½

  • My Octopus Teacher

    ★½