winona has logged 129 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
This Is Not What I Expected

This Is Not What I Expected

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nerve

Nerve

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry