Alec has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
23
Oblivion

Oblivion

2013
×
Edit this entry  
23
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry