Sort by

Ryan has logged 411 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clara

Clara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry