Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry