RSS feed for Luke

Luke has logged 290 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
True Story

True Story

2015
×
★★
Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★
Edit this entry