RSS feed for Luke

Luke has written 159 reviews for films during 2018.

  • The Girl in the Spider's Web

    The Girl in the Spider's Web

    ★★

    The Girl in the Spider's Web is what we get when the studio producing it doesn’t really care either way as to whether or not it’s any good, instead about sustaining their hold on the rights for another few years. They’ve turned the initially promising premise, world and characters brought to life by previous versions and Larsson’s dense and pulpy text into just another action thriller, elevated slightly by the watchability of two of it’s leading ladies.

    Read the full review at WhittyStuff

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★★

    Robin Hood is absolute pants, a dead-on-arrival franchise starter with little potential to carry that through. It’s a checklist of conventions, expectations and little more other than the confusion it will cause as it tries to graft a modern meaning onto this age-old story while only pulling half the weight required to do so.

    Read the full review at WhittyStuff

  • The Christmas Chronicles

    The Christmas Chronicles

    ★★

    The Christmas Chronicles comes at a time in which Hollywood has kind of given up on Christmas themed releases like this, and even though it’s patchy and nothing special beyond hitting the expected notes, sometimes the will of an entertaining enough central performance is enough to get you through it.

    Read the full review at WhittyStuff

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

    The Ballad of Buster Scruggs is both a very unexpected turn for the Coen Brothers, but at once so very them in attitude, dressing and that homely sense of dark comedy and dialogue that melts on the tongue as pleasingly as the impeccable cast delivers it.

    Read the full review at WhittyStuff

  • The Grinch

    The Grinch

    ★★

    Say what you will of the Jim Carrey version of decades past, clunky and ugly looking as it was, at least it wasn’t boring. But 2018’s The Grinch isn’t even worth getting worked up over. It’s just a very bland, predictable and safe nothing of a thing that’s over quick enough to forget about even happening.

    Read the full review at WhittyStuff

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald is the worst kind of franchise feature in the current climate of blockbuster filmmaking. One that is far more concerned with pandering to the reference obsessed fanbase culture with exposition and worldbuilding to set up sequels than it is at providing an engaging story, with simple elements such as compelling characters, visuals, emotional beats and drama being little more than vain attempts to hold up the rest of its pointless trivia and overly sombre…

  • They Shall Not Grow Old

    They Shall Not Grow Old

    ★★★★

    The film as it stands is what it is, a feature-length depiction of a snapshot brought to new eyes in a beautiful blend of technology and authenticity, and Jackson’s most valuable contribution to culture. It’s the intimate moments that linger the longest, with men caught off guard or regaling at their past stories regardless of what it means now. There’s an innocence and magic to it, and a clarity to its presentation that’s unprecedented in detail and atmosphere.

    Read the full review at WhittyStuff

  • Overlord

    Overlord

    ★★★★

    Overlord is so stripped down and enjoyable as far as B-movies go that even if there isn’t much more to say about it besides what it presents, and the fun time it has with what it’s afforded and the cast on hand gives it such an enthusiastic boost. It’s a creative amusement that guarantees and delivers on exactly what it promises.

    Read the full review at WhittyStuff

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

    Won't You Be My Neighbor? is a definite tearjerker, but not for the reasons some might expect. You leave it with a euphoric sense of understanding and optimism that could only be matched by watching the show itself, and the unwavering faith that generations put into his purity of soul and well-meaning messages of reinforcement feel validated and then some by director Morgan Neville’s terrific presentation of the man as he was.

    Read the full review at WhittyStuff

  • The Nutcracker and the Four Realms

    The Nutcracker and the Four Realms

    ★★★

    Not to oversell the merits of The Nutcracker and the Four Realms, but there’s so much more entertainment value to its busy production than might initially appear. It’s no great, and the criticisms to be held against its bastardisation of a beloved story and ballet will ultimately depend on the state of mind of the viewer. But for families – especially little girls – and those looking to lose themselves in a light and obedient fantasy story might find themselves smiling more than expected at the design, the playfulness and Kira Knightley’s camp queen gambit.

    Read the full review at WhittyStuff

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    Widows might be McQueen’s weakest feature, but considering how great even this turned out there’s barely anything to grumble about beyond one contentious development. This is an intense, often plus racing film with no reservations when it comes to cutting deep into the conflicts of its characters and making the audience feel it. But it takes it’s premise and runs with it in a way that suits the characters more than plot or the expectations of how a storyline should foreseeably come together.

    Read the full review at WhittyStuff

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★★

    Taken on every grain of its own merit, The Old Man & the Gun is every part as charming, unhurried and handsome looking as it’s leading man. Even if it has nothing more to say than exemplifying and cementing Redford’s legacy, it’s a brisk, beautifully made and highly enjoyable little gem that wears its influences well while never for one minute looking like it’s showing off.

    Read the full review at WhittyStuff