Sort by

David has logged 24 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★
Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
India Song

India Song

1975
×
★★½
Edit this entry  
05
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry