Sort by

Cassie has logged 41 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Driving

Driving

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bottle

Bottle

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lou

Lou

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Present

The Present

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Daddy

Daddy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry