Sort by

Mary has logged 441 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If I Can't Have Love, I Want Power

If I Can't Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
April Fool's Day

April Fool's Day

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Algiers

Algiers

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dead Man on Campus

Dead Man on Campus

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saving Sally

Saving Sally

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet Taste of Salted Bread and Undies

The Sweet Taste of Salted Bread and Undies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★
Edit this entry  
03
The Fabulous Filipino Brothers

The Fabulous Filipino Brothers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
See You Tomorrow

See You Tomorrow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Confession of Pain

Confession of Pain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry