Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Falling Down

Falling Down

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★
Edit this entry  
05
Source Code

Source Code

2011
×
★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hunchback of Paris

The Hunchback of Paris

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★
Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
The Night of the Sunflowers

The Night of the Sunflowers

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Peninsula

Peninsula

2020
×
½
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
May God Save Us

May God Save Us

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Looming Storm

The Looming Storm

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★½
Edit this entry  
04
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
½
Edit this entry  
03
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Net

The Net

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
01
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ivy

Ivy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse

Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse

2004
×
Edit this entry