• Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    I've seen 2 films by Denis and he's alr one of my favourite directors. Holy shit this slapped.

  • Squid Game

    Squid Game

    who doesn't love watching poor mfs get murdered by playstation buttons that run the most extreme charity ever?

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★½

    hahaahh magicians go brr

  • Everybody's Talking About Jamie

    Everybody's Talking About Jamie

    ★★★★

    A really fun and heart warming story. The musicals numbers were great and were definitely the best part for me. The story didn't really touch me on any person level but it was still wholesome. The pacing was a bit clunky towards the end but it's still a really great movie that taught me about the art of drag. The acting was pretty amazing from everyone involved. I liked every character except for the piece of shit father. Overall, if I could define it in one word it would be happy. This movie is a happy movie and I love it.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    Watched it with some friends in a discord call and every time there was a reference to bill everybody started screaming bill nye the science guy

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    holy fuck holy shit what the fuck what the shit oh my fucking god oh my shitting god. I was like an hour and 20 mins into this ready to call it a masterpiece and then I saw there was still an hour left. This is an outstanding piece of cinema I could write thousands of words on everything phenomenal this movie does but I don't have the time for that so all I'll say is watch it and if…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    at the start of the film the people sitting next to me started having a conversation about how much they bench at the gym. Ngl I would've preferred to watch a movie about them and their adventures in the gym bench pressing however instead I watched shang chi. But it's not too bad bc shang chi is a good film.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    fun movie but I wanted to kill myself every time a social media influencer appeared on screen

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    The girl behind me was hysterically laughing the whole movie. Like screaming with laughter she even got up and started running around the seats at one point.

  • The Dictator

    The Dictator

    ★★★½

    I feel like this movie thinks it's smarter than it actually is

  • The Far Cry Experience

    The Far Cry Experience

    it's funny af. Christopher Mintz gives a funny performance. His chemistry with Michael Mando was surprisingly hilarious. I never thought him and Vaas of all characters would have good chemistry. Vaas obviously wasn't as serious as he was in the game. His character is more comedic here but that's fine. So yeah this is a really good mini series makes me love Michael Mando even more

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    This movie has more twists and turns then the grease in my hair in the morning