Sort by

Wilco has logged 33 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Human Shield

The Human Shield

1991
×
Read the review Edit this entry  
31
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Comfort

Comfort

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Island

Mysterious Island

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
What Is Cinema?

What Is Cinema?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry