Sort by

Wilco has logged 47 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amateurs

Amateurs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Look Up

Look Up

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Peranbu

Peranbu

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Polladhavan

Polladhavan

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragonfly Eyes

Dragonfly Eyes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hitman

The Hitman

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
American Movie

American Movie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry