2011

Wilco Born Wilco Born’s year in review

Wilco’s highest rated films

  • WALL·E

    ★★★★

  • The President

    ★★★★

  • The Core

    ★★★★

  • Meet Dave

    ★★★★

  • Yes Man

    ★★★★

  • The Adjustment Bureau

    ★★★★

  • Battle: Los Angeles

    ★★★★

  • True Lies

    ★★★★

  • Green Lantern

    ★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Deep Impact

    ★★★★

  • Saint

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • The Book of Eli

    ★★★★

  • Precious

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

G-Force

Sep 17

Last Film

The Book of Eli

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Action
15 films
Sci Fi
11 films
Comedy
10 films
Adventure
9 films
Thriller
8 films
Romance
4 films
Family
3 films
Crime
2 films
Drama
2 films
War
1 film
USA
20 films
Netherlands
4 films
Germany
2 films
UK
2 films
Canada
1 film
English
20 films
Dutch
4 films
German
3 films
Spanish
2 films
French
2 films
Italian
2 films
Chinese
1 film
Arabic
1 film
Korean
1 film
Estonian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

WALL·E
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The President
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2011

  • The Book of Eli
  • New Kids Turbo
  • Men in Black II
  • Sherlock Holmes
  • Die Hard
  • Love Is All
  • Saint
  • The Expendables
  • Men in Black
  • Black Hawk Down
  • Green Lantern
  • Freaky Friday
  • True Lies
  • Deep Impact
  • Battle: Los Angeles
  • RoboCop 2
  • The Adjustment Bureau
  • Yes Man
  • Meet Dave
  • The Core
  • Precious
  • The President
  • WALL·E
  • G-Force

Highly rated films Wilco missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Oslo, August 31st

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more