2012

Wilco Born Wilco Born’s year in review

Wilco’s highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Cowboys & Aliens

    ★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★

  • Death Race

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★

  • Volcano

    ★★★★

  • Sniper

    ★★★★

  • The Heineken Kidnapping

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Surrogates

    ★★★★

  • Men in Black 3

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Jan 1

Last Film

2012: Ice Age

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
19 films
Sci Fi
14 films
Thriller
13 films
Drama
10 films
Adventure
9 films
Comedy
6 films
Crime
4 films
Mystery
2 films
War
2 films
Family
2 films
USA
27 films
UK
7 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Morocco
1 film
Peru
1 film
Czechia
1 film
English
28 films
Spanish
5 films
German
5 films
French
5 films
Chinese
2 films
Portuguese
1 film
Arabic
1 film
Italian
1 film
Dutch
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

2012: Ice Age
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

2012: Ice Age
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 2012

  • 2012: Ice Age
  • The Incredible Hulk
  • Ice Age: Continental Drift
  • The Hangover Part II
  • Gamer
  • Skyfall
  • Surrogates
  • Total Recall
  • Men in Black 3
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Kelly's Heroes
  • The Heineken Kidnapping
  • Sniper
  • Another Earth
  • Volcano
  • Step Brothers
  • Casablanca
  • Hot Fuzz
  • V for Vendetta
  • Home of the Brave
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The 6th Day
  • Death Race
  • Gran Torino
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • The Final Cut
  • Cowboys & Aliens
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Highly rated films Wilco missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • Amour
  • Elena
  • Wolf Children
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more