2013

Wilco Born Wilco Born’s year in review

Wilco’s highest rated films

  • The Island

    ★★★★★

  • The Grey

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Indie Game: The Movie

    ★★★★★

  • Source Code

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • Angels & Demons

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • Déjà Vu

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Island

Jan 1

Most Watched

A Good Day to Die Hard

twice

Last Film

Déjà Vu

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
30 films
Thriller
28 films
Sci Fi
23 films
Drama
22 films
Adventure
20 films
Fantasy
11 films
Crime
9 films
Comedy
8 films
Family
7 films
Animation
6 films
USA
58 films
UK
11 films
Canada
8 films
New Zealand
4 films
Germany
3 films
Italy
2 films
Spain
1 film
China
1 film
Cambodia
1 film
Hong Kong
1 film
English
60 films
French
6 films
Russian
6 films
Italian
5 films
Chinese
5 films
German
4 films
Spanish
3 films
Japanese
2 films
Hindi
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Chaos
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2013

  • Déjà Vu
  • Sound of My Voice
  • Angels & Demons
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Spider-Man
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Wave
  • 2012
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • American Psycho
  • Children of Men
  • WALL·E
  • Jobs
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Nineteen Eighty-Four
  • Juno
  • This Is the End
  • The Wolverine
  • Despicable Me 2
  • Unbreakable
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Slumdog Millionaire
  • Gravity
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Gone in Sixty Seconds
  • The Last Stand
  • Oblivion
  • Monsters vs Aliens
  • Pacific Rim
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • A Good Day to Die Hard
  • Wreck-It Ralph
  • Catch Me If You Can
  • Les Misérables
  • Brave
  • Source Code
  • The Hunger Games
  • Indie Game: The Movie
  • Blade Runner
  • The Silence of the Lambs
  • Schindler's List
  • Rain Man
  • Looper
  • Act of Valor
  • The Butterfly Effect
  • Chaos
  • The Box
  • A Good Day to Die Hard
  • Black Swan
  • Commando
  • The Grey
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Battleship
  • The Bourne Legacy
  • The Island

Highly rated films Wilco missed

  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • 12 Years a Slave
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more