2014

Wilco Born Wilco Born’s year in review

Wilco’s highest rated films

  • Limitless

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • The Time Machine

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • The Bucket List

    ★★★★

  • Just Go with It

    ★★★★

  • 50 First Dates

    ★★★★

  • Transformers

    ★★★★

  • Equilibrium

    ★★★★

  • Paul Blart: Mall Cop

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★★

  • Taken

    ★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

X-Men

Jan 1

Last Film

The Terminator

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
24 films
Sci Fi
23 films
Adventure
20 films
Drama
18 films
Comedy
17 films
Thriller
16 films
Fantasy
6 films
Romance
6 films
Documentary
5 films
Family
4 films
USA
54 films
UK
10 films
Canada
5 films
France
2 films
Sweden
1 film
Iceland
1 film
Italy
1 film
Denmark
1 film
English
58 films
Italian
3 films
Spanish
3 films
German
3 films
French
3 films
Danish
2 films
Russian
2 films
Arabic
1 film
Albanian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Back to the Future
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Life 2.0
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2014

  • The Terminator
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Into the Wild
  • Limitless
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Thor: The Dark World
  • Interstellar
  • Video Games: The Movie
  • The Bucket List
  • Just Go with It
  • 50 First Dates
  • Gone Girl
  • The Hunt
  • Guardians of the Galaxy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Transformers
  • Equilibrium
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Monsters University
  • Taken
  • Back to the Future
  • Twilight
  • Starship Troopers
  • The Social Network
  • Super Size Me
  • Best Worst Movie
  • The Amazing Spider-Man
  • Easy A
  • Terms and Conditions May Apply
  • Life 2.0
  • Army of Darkness
  • Ride Along
  • Brothers
  • Good Will Hunting
  • Minority Report
  • Prisoners
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • WALL·E
  • Captain America: The Winter Soldier
  • An Adventure in Space and Time
  • Cockneys vs Zombies
  • RoboCop
  • The Next Three Days
  • Step Brothers
  • Kick-Ass 2
  • The Time Machine
  • The Butterfly Effect
  • Robot & Frank
  • Safety Not Guaranteed
  • 50/50
  • Adventureland
  • Invictus
  • The Wolverine
  • X-Men: First Class
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men

Highly rated films Wilco missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more