RSS feed for Llewyn Davis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fabulous World of Jules Verne

The Fabulous World of Jules Verne

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
16
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
Cat in the Brain

Cat in the Brain

1990
×
★★
Edit this entry  
11
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Gyromorphosis

Gyromorphosis

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Evolution

Evolution

1954
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Gasman

Gasman

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Premonition Following an Evil Deed

Premonition Following an Evil Deed

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Abstronic

Abstronic

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
Four in the Afternoon

Four in the Afternoon

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hirsute

Hirsute

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry