Sort by

WilderHackman has logged 86 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Edit this entry  
23
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss of the Dragon

Kiss of the Dragon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nerdland

Nerdland

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
White Girl

White Girl

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh

Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Genius

Genius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Edit this entry