Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jubilation Street

Jubilation Street

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
Read the review Edit this entry  
20
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Comrade Kim Goes Flying

Comrade Kim Goes Flying

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Broad Bellflower

A Broad Bellflower

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Traffic Controller on Crossroads

A Traffic Controller on Crossroads

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye CP

Goodbye CP

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burden of Life

Burden of Life

1935
×
Read the review Edit this entry  
17
Playground

Playground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Blood Relation

No Blood Relation

1932
×
Read the review Edit this entry  
11
Summer Palace

Summer Palace

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Neighbour's Wife and Mine

The Neighbour's Wife and Mine

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Karaoke Girl

Karaoke Girl

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
France

France

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Between Days

In Between Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cow

Cow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Umma

Umma

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry