pat has logged 53 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Eye

White Eye

2019
×
Edit this entry  
23
Opera

Opera

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tom Papa: Live in New York City

Tom Papa: Live in New York City

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Robots

Robots

2005
×
★★
Read the review Edit this entry