2017

Claire Shaffer Claire Shaffer’s year in review

Claire’s highest rated films

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Taipei Story

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★★

  • O.J. Made in America

    ★★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★½

  • My Cousin Vinny

    ★★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • The Decline of Western Civilization

    ★★★★½

  • Planet Earth

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 179 Films watched
  • 14.9 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 4

Last Film

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
86 films
Comedy
48 films
Romance
40 films
Action
24 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
22 films
Animation
21 films
Documentary
17 films
Adventure
17 films
Family
13 films
USA
131 films
France
26 films
UK
23 films
Germany
10 films
Italy
9 films
Canada
7 films
Sweden
4 films
Australia
4 films
Spain
3 films
Japan
3 films
English
152 films
French
24 films
Spanish
11 films
German
10 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Japanese
4 films
Portuguese
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 92 Added 203

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Claire’s most liked review

The Shape of Water

★★★

fuck

Guillermo got me out here crying over a Creature From The Black Lagoon fanfic

More reviews

Claire’s most liked list

just so we're clear, this is every movie that Harvey Weinstein produced, distributed, or made cuts to

in case you had any doubts over how much power this scumbag wielded

not a list of films to boycott, just something to make aware how far-reaching his influence was

(as several people have pointed out, there are a number of films on here that got distributed by Miramax after…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Couch
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Perils of Nyoka

Films Claire watched in 2017

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Dante's Inferno
  • The Immigrant
  • The Kid
  • The Meaning of Life
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Hateful Eight
  • Paris Is Burning
  • Carol
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Don't Hug Me I'm Scared 3
  • Suspense
  • A Charlie Brown Christmas
  • Death to the Tinman
  • Phantom Thread
  • It's a Wonderful Life
  • Don't Hug Me I'm Scared 2: TIME
  • Call Me by Your Name
  • The Consequences of Feminism
  • Doctor Strange
  • Casting JonBenet
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • My Life as a Zucchini
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Arrival
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Cléo from 5 to 7
  • National Treasure
  • Duck Amuck
  • Anemic Cinema
  • Cinderella
  • The Black Imp
  • Poor Pierrot
  • In a Heartbeat
  • Return to Reason
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Patti Cake$
  • The Shape of Water
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • Blade Runner 2049
  • Lady Bird
  • I Am Not Your Negro
  • Perils of Nyoka
  • Daredevils of the Red Circle
  • Mandrake the Magician
  • Flash Gordon
  • The Phantom Empire
  • Wonderstruck
  • Tower
  • Team Thor
  • Colossal
  • Good Morning
  • The Beguiled
  • Taipei Story
  • All About Eve
  • Your Name.
  • Beach Rats
  • My Cousin Vinny
  • Hi Stranger
  • Ingrid Goes West
  • American Assassin
  • Good Time
  • Alphaville
  • Something Wild
  • Desert Hearts
  • Atomic Blonde
  • Dunkirk
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Big Sick
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Killing Ground
  • Okja
  • Baby Driver
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • Shut Up and Play the Hits
  • Purple Rain
  • Cars 3
  • Lou
  • The Book of Henry
  • Big Little Lies
  • Manchester by the Sea
  • Logan
  • Wonder Woman
  • Alien: Covenant
  • Main Hoon Na
  • A Ghost Story
  • Polyester
  • I Am Love
  • Far from Heaven
  • Beatriz at Dinner
  • Krisha
  • Dancer in the Dark
  • The Astronomer's Dream
  • The Man with the Rubber Head
  • Fantasmagoria
  • Buffalo Running
  • The One-Man Band
  • Safe
  • Factotum
  • The Lego Batman Movie
  • The Handmaiden
  • All About My Mother
  • The Piano
  • A History of Violence
  • Pitch Perfect 2
  • Flame of My Love
  • Pitch Perfect
  • Lemonade
  • Toni Erdmann
  • Home from the Hill
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Some Came Running
  • Lola Montès
  • The Earrings of Madame de...
  • The Ornithologist
  • The Decline of Western Civilization
  • Hidden Figures
  • Imitation of Life
  • Under the Sun
  • Written on the Wind
  • Jackie
  • Not Without My Handbag
  • Beauty and the Beast
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • 12 Angry Men
  • Fool's Gold
  • X-Men: The Last Stand
  • She's All That
  • Jane Eyre
  • Buzzard
  • Stella Dallas
  • Slow Motion
  • Couch
  • Persona
  • Blossoms & Blood
  • The Lizzie McGuire Movie
  • The Girl from Missouri
  • Red-Headed Woman
  • Coherence
  • Mannequin
  • Only the Young
  • Rejected
  • The Thief and the Cobbler
  • Planet Earth
  • Feast
  • Sherlock: The Abominable Bride
  • Too Many Cooks
  • Embrace of the Serpent
  • Leave Her to Heaven
  • Now, Voyager
  • L'Avventura
  • Back Street
  • Get Out
  • Half Nelson
  • The Hazards of Helen Ep26: The Wild Engine
  • Eleanor's Catch
  • The Mothering Heart
  • The Painted Lady
  • Winter's Bone
  • Dope
  • Mute Witnesses
  • The Jazz Singer
  • The Witch
  • Uncle Tom's Cabin
  • Uncle Tom's Cabin
  • The Blair Witch Project
  • Casablanca
  • Broken Blossoms
  • The Love Witch
  • Cop Car
  • Way Down East
  • Bowling for Columbine
  • O.J. Made in America
  • What Happened, Miss Simone?
  • 13th
  • La La Land

World Map

Highly rated films Claire missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation
  • Faces Places
  • Chris Gethard: Career Suicide
  • The Work

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more