RSS feed for Ali

Ali has logged 357 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
127 Hours

127 Hours

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Dogman

Dogman

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
I Am Love

I Am Love

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Mirai

Mirai

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
28
The Titan

The Titan

2018
×
Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
27
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
Edit this entry