Will Ilgen has logged 172 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The African Queen

The African Queen

1951
×
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Read the review Edit this entry  
08
Wolf

Wolf

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
The Wife

The Wife

2017
×
★★
Read the review Edit this entry