Sort by

willa has logged 260 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★½
Edit this entry  
06
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
White Girl

White Girl

2016
×
Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★
Edit this entry  
27
Divines

Divines

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Her Story

Her Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★
Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Krisha

Krisha

2015
×
Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★½
Edit this entry  
06
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Denial

Denial

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry