Sort by

willa has logged 22 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Adult World

Adult World

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry