RSS feed for man

man has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mo Gilligan: Momentum

Mo Gilligan: Momentum

2019
×
Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Planet 51

Planet 51

2009
×
★½
Edit this entry  
15
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry