• Short Cuts

    Short Cuts

    ★★★★

    i'm not sure what's longer the runtime or the cast list. Seriously this had a cast list that would probably make Wes Anderson sweat and a runtime that Peter Jackson would blush at. This is a good movie, I'm sure more people have seen Magnolia (1999) than this, but the movies are super similar. In Magnolia's case a large cast and in Short Cuts case half of Hollywood in 1993 cast that have these sort of not directly connected but…

  • Thirteen Lives

    Thirteen Lives

    ★★★½

    I’m not sure whether this movie proves that thirteen is an unlucky number or if it shows the only significant thing about that number is that you can order a baker’s dozen at the bakery. But what I am confident this movie shows, is that Ron Howard has still got it. I was worried about him after the past few years, I mean since Rush (2013) the results haven’t been great. I’m a Solo defender, but I can’t say that…

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★½

    Not to try and copy Lemon too much, but I would’ve much rather seen a two-hour Thomas the Tank Engine movie as opposed to whatever I just watched. I think this just goes even further to the point that Brad Pitt is not an action star leading man. He is a great actor and a movie star, who has great taste in projects, except when it comes to these 100+ million-dollar budget movies. He does at least tend to sway…

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★½

    It’s still better than the last theatrically released movie to feature the Justice League.

  • Vengeance

    Vengeance

    ★★★½

    I guess one of the keys to becoming a good director is starring in The Office. John Krasinski with the A Quiet Place films, now B.J Novak coming out of the gates hot with Vengeance. I’m looking at you now Mindy Kaling, I wanna see what you got to offer. Just make sure you text B.J beforehand and ask him where he went wrong on his ending, he could probably make a whole podcast about it. I really, really enjoyed…

  • The Cincinnati Kid

    The Cincinnati Kid

    ★★

    Paul Newman did it better in The Hustler. And then Tom Cruise and Paul Newman (once again) did it better in The Color of Money. I'm feeling kind of lazy, so this review will be pretty short. If you want to know what I like about this type of story go read my Color of Money (1986) or The Hustler (1961) reviews. Just know that my opinion on this movie is that it is the dollar bin version of those and all though Steve McQueen is a good actor, he is no Newman.

  • The Odd Couple

    The Odd Couple

    ★★

    This is a good movie if Billy Wilder directs it, but instead we are left with a mess that even Felix couldn't clean up. I know this movie came out in 1968, but it's a story that you've seen many times know matter if you are twenty-six like me or would've been twenty-six in 1968. I think in most situations you see this type of story in television format. Two and a Half Men is something that pops to the…

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★

    If Mishima got four chapters to tell his life then I deserve at least 8 when they make the movie about me. Cool production design and that the final scene in The Truman show used this score. Watched with Peg, he fell asleep for a little.

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★

    Me: Mom can we go see the new Mission Impossible? Mom: No, we have the Mission Impossible movie at home. Mission Impossible at home……..You would have to think that after all the millions upon millions of dollars that Netflix throws at these action movies, that maybe one of them could be even decent? And yeah, this might be a better movie than some of the other (to be frank) crap that Netflix has released in recent years such as 6…

  • Nope

    Nope

    ★★★½

    Don’t look up, seriously don’t do it, Jordan Peele warned us, Adam McKay tried to warn us (with a bad movie) and now I’m warning you to. But please don’t just take my word for it, go out, see this excellent movie in theaters and just enjoy the cinematic experience. This is also probably going to be the toughest review I’ve ever written, because I don’t think the marketing gave away anything about this movie. So, I’ll try to do…

  • A Perfect World

    A Perfect World

    ★★★

    I'm not sure in my wildest imagination that I would've expected there to be that many Casper the Friendly Ghost references in a Clint Eastwood film. But I think deep down we all knew Clint was actually just a big softy and his macho act was just for show. I'd never really see him make such a personal seeming and sensitive (for Clint) movie. He gets kind of close with parts of Gran Torino, but from start to finish this…

  • The Raid

    The Raid

    I legitimately can not believe that people actually think this is one of the best action movies, let alone a good movie. And I'm not here to try and tell people what they should or shouldn't like, but after the movie I watched, I struggle to find why so many people have praised this. The hand to hand combat and the way the action was shot was good, but that doesn't just fix all the issues this film had.

    This…