• Mayor Pete

    ★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • The Mystery of D.B. Cooper

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★

  • Class Action Park

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★★½

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Working Man

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • Serenity

    ★★

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Widows

    ★★★★½

  • The Hate U Give

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½