Sort by

Will has logged 633 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
'The Godfather' Family: A Look Inside

'The Godfather' Family: A Look Inside

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry