Will🎃 has logged 60 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Revolver

Revolver

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry