Sort by

shay has logged 49 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Warcraft

Warcraft

2016
×
Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
August Rush

August Rush

2007
×
Edit this entry  
11
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★
Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
★½
Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Grimsby

Grimsby

2016
×
½
Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★
Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mower Minions

Mower Minions

2016
×
½
Edit this entry  
03
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Edit this entry  
02
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
School Ties

School Ties

1992
×
★★
Edit this entry