Sort by

shay has logged 233 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Prima Donna

Prima Donna

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night School

Night School

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arsenio Hall: Smart and Classy

Arsenio Hall: Smart and Classy

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mo Gilligan: Momentum

Mo Gilligan: Momentum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Shaft

Shaft

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Deon Cole: Cole Hearted

Deon Cole: Cole Hearted

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Allergic to Wi-Fi

The Girl Allergic to Wi-Fi

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry