shay has logged 40 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Wind

Wind

2019
×
Edit this entry  
27
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
½
Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
MTV Unplugged: Bleachers

MTV Unplugged: Bleachers

2017
×
Edit this entry  
17
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Jungle

Jungle

2015
×
Edit this entry  
15
Thank You and Sorry

Thank You and Sorry

2015
×
Edit this entry  
15
Coin Operated

Coin Operated

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
10
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★
Edit this entry  
09
Totally Spies! The Movie

Totally Spies! The Movie

2009
×
Edit this entry  
09
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Crush

Crush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read prior review Edit this entry  
07
Thank You and Sorry

Thank You and Sorry

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
MTV Unplugged: Bleachers

MTV Unplugged: Bleachers

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read prior review Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
Edit this entry