• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Wow. 

    That is my review

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    Nicely done story showing the ups and downs of a showman’s life. Strong acting, great color palette and cinematography

    Can’t wait to see this years winners at the Oscars!

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    “Sincerely yours, The Breakfast Club”

    The movie that will make you want to go to detention

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    I haven’t felt so tense watching a movie in a very long time. The Lighthouse graphically depicts what being worked past your limits can do to you. The cast only consisting of a few characters makes room for lots of character development and backstory, which I think was nailed perfectly. Lastly, I’m so glad this was shot in black and white because it truly brings out the eeriness intended for the audience to take in. I would’ve watched this a lot sooner if I knew it was going to be this good

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    I showed up for Benedict Cumberbatch but stayed for Kirsten Dunst

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    There were maybe a couple of enjoyable moments at most. Such a great cast, and for what :/

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    The last 2 days have been the most stressful days of my life trying to avoid spoilers

    I’m gonna keep this review simple and vague…so great! Every minute kept me entertained, and I can’t wait to see what marvel does moving forward

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    Anna Taylor-Joy never fails to impress. I see this movie aging well down the road. Really well done

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    “The more he kills, the more he transcends. He's the essence of evil.”

    Despite a lot of the negative opinions about it, Halloween Kills expanded on the story and left me wondering what will happen next. We’re lucky that they’re still making new Halloween movies in the first place

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Loving what Marvel has been doing lately. They’ve really been on their game

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★½

    You know an actor is good when they’re known for having funny roles, but can take on serious roles effortlessly as well. That is exactly what Steve Carell did here. The message about the effects of drugs and addiction goes a long way, and was really well executed

  • Up

    Up

    ★★★★★

    rip Ed Asner. Up will forever be known as one of the best animated films of all time