Sort by

williamfaeleith has logged 554 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Orphanage

The Orphanage

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maeve

Maeve

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Duffy

Duffy

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moving On

Moving On

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Losing Track

Losing Track

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Bel Indifférent

Le Bel Indifférent

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Finch

Finch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sister

Sister

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wreck on the Highway

The Wreck on the Highway

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wanted for Murder

Wanted for Murder

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home

Home

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hannah

Hannah

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sebastian

Sebastian

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Enough for June

Hot Enough for June

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Old Boys

Old Boys

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tell Her

Tell Her

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Women of the Resistance

Women of the Resistance

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sequin in a Blue Room

Sequin in a Blue Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Next Voice You Hear...

The Next Voice You Hear...

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Absolution

Absolution

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slice

Slice

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deep Water

Deep Water

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry