• Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★

    Uh... yeah. I too have seen Stanley Kubrick’s THE SHINING.

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★

    Stop Making Sense was more fun.

    This felt precision engineered for the New York City liberal audience – and not in a good way. Also, I nearly broke out in hives from pandemic stress when the players ran out into the audience.

  • From Beyond

    From Beyond

    ★★★

    So this movie gets pretty weird, eh?

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★

    I don’t what this was trying to do or be, and much like all of Apatow’s recent efforts it was just too damn long for what it is.

  • John McEnroe: In the Realm of Perfection

    John McEnroe: In the Realm of Perfection

    ★★★½

    Tennis, film, and the nature of creating both. Great 2020 US Open weekend viewing.

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★½

    I wish I could have seen this for the first time in a cinema.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

    This was fun.

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★

    Garner is really great, but I’m not sure I needed a movie to tell me the film industry is toxic as hell and that Harvey Weinstein and his ilk are monsters.

  • The Accidental Tourist

    The Accidental Tourist

    ★★½

    What if Rick Steves really fucked up his life?

  • Greyhound

    Greyhound

    ★★★★

    Greyhound as the first movie I watch on our brand new TV. I am that dad now, apparently.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    Keeping things in the dad flick zone tonight.

    This movie is good yo!

  • Jimi Hendrix - Jimi Plays Berkeley

    Jimi Hendrix - Jimi Plays Berkeley

    ★★★

    “Do you want to watch a movie or something?” - my mom’s boyfriend