William O. has logged 470 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Edit this entry  
31
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
Edit this entry  
29
Stir of Echoes: The Homecoming

Stir of Echoes: The Homecoming

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Edit this entry  
29
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Edit this entry  
23
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nocturna Artificialia

Nocturna Artificialia

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★½
Edit this entry  
15
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Edit this entry  
14
Tales from the Gimli Hospital

Tales from the Gimli Hospital

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

1911
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Wot a Night

Wot a Night

1931
×
★★★
Edit this entry  
12
House of Flames

House of Flames

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
09
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Teahouse of the August Moon

The Teahouse of the August Moon

1956
×
★★½
Edit this entry  
07
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Edit this entry  
06
Breaking of Branches is Forbidden

Breaking of Branches is Forbidden

1968
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Poet's Life

A Poet's Life

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Trip

The Trip

1973
×
★★★
Edit this entry