• Strays

    Strays

    ★★★½

    A heart-warming tale of a dog who loves his owner.

  • Meg 2: The Trench

    Meg 2: The Trench

    ★★★½

    As the rest of the reviews state, this is the most ludicrous dumbest big budget film I think I’ve ever seen.

    I bloody loved it. Can’t wait for the next one.

  • Missing

    Missing

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I have unique passwords and 2FA for everything so I’m totally going to die if this happens to me.

  • Evolution

    Evolution

    ★★★★

    One of my favourite commercials for Head & Shoulders.

  • 65

    65

    ★★

    It's like Jurassic Park...but worse in every way.

  • The Son

    The Son

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was not ready to be emotionally destroyed by that gunshot at the end. Jesus christ.

  • Watcher

    Watcher

    ★★

    “Oh no, a murderous monster is on the loose. Let me follow him repeatedly into situations where I put myself in danger.”

  • The Sound of 007

    The Sound of 007

    ★★★★½

    If you’re a massive fan of Bond, there’s a very good chance you’ll like this. It’s a great look into the history of the music and while unfortunately it does completely skip over some tracks, it does go into a good bit of detail especially surrounding the fantastic work on the latest film by the very talented Hans Zimmer.

    It misses out a full five stars because Madonna’s “Die Another Day” is my guilty pleasure and it wasn’t played even once. ☹️

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★★

    Someone told Michael Bay about FPV drones.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    It pains me to rate this 5 stars because I still think Christopher Nolan’s Dark Knight is better. But where that’s 100%, this is like…98%.

  • Moonfall

    Moonfall

    ★★★½

    I feel compelled to install Kaspersky and buy a Lexus. I'm not really sure why...

  • The 355

    The 355

    ★★

    Kinda fun but absolutely nothing to write home about.