Highest rated films

  • Dune

    ★★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Free Guy

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★★★

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★★½

  • Sully

    ★★★★½

  • The Bourne Supremacy

    ★★★★½

  • The Italian Job

    ★★★★½

  • Déjà Vu

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 170 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Love and Monsters

Jan 1

Last Film

Die Hard

Dec 31

Diary Milestones

Tom Clancy's Without Remorse
50th May 16
Knives Out
100th Aug 11
King Richard
150th Nov 8

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Action
74 films
Thriller
70 films
Crime
43 films
Adventure
36 films
Comedy
35 films
Sci Fi
30 films
Mystery
24 films
Horror
23 films
Fantasy
14 films
USA
148 films
UK
46 films
Canada
17 films
Germany
12 films
France
8 films
China
5 films
Japan
5 films
Italy
3 films
Hong Kong
2 films
English
164 films
Arabic
1 film
Chinese
1 film
Afrikaans
1 film
German
1 film
Korean
1 film
Russian
1 film
War
Average 3.81
History
Average 3.69
Sci Fi
Average 3.55
Drama
Average 3.48
Adventure
Average 3.47
Action
Average 3.46
Mystery
Average 3.46
Thriller
Average 3.45
Romance
Average 3.38
Crime
Average 3.28
France
Average 3.50
China
Average 3.50
USA
Average 3.42
Germany
Average 3.42
UK
Average 3.41
Canada
Average 3.15
Japan
Average 2.70
English
Average 3.42

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Will’s most liked review

Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

★★★★

Looking at the other reviews, this does seem to be a somewhat polarising film, but I throughly enjoyed it. It was a blast from start to finish.

My only complaint is that the “physics” and sound design were a bit lacking. The worst offender is that there are plenty of scenes…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Thunder Force
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Last Ferry
Average weighted rating:

2.9

Films Will watched in 2021

  • Die Hard
  • Death to 2021
  • Jimmy Carr: His Dark Material
  • Survivor
  • Jurassic Park
  • Don't Look Up
  • The Matrix Resurrections
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • The Unforgivable
  • Ron's Gone Wrong
  • The Rescue
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Fatman
  • The Matrix
  • 'Twas the Fight Before Christmas
  • Boxing Day
  • House of Gucci
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Red Notice
  • Clifford the Big Red Dog
  • King Richard
  • Finch
  • Eternals
  • Antlers
  • Last Night in Soho
  • Army of Thieves
  • Old
  • Dune
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Halloween Kills
  • Security
  • Synchronic
  • The Manor
  • Squid Game
  • The Night House
  • Sneakers
  • The Guilty
  • No Time to Die
  • Calibre
  • The Last Thing He Wanted
  • The Dry
  • Black and Blue
  • Respect
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Kajaki
  • The Firm
  • Copshop
  • Kate
  • Defiance
  • Worth
  • Mrs. Doubtfire
  • The Commuter
  • The Courier
  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins
  • The Red Sea Diving Resort
  • Aftermath
  • Zero Dark Thirty
  • Sand Castle
  • Mosul
  • L.A. Confidential
  • Profile
  • Reminiscence
  • Sweet Girl
  • CODA
  • Boss Level
  • Miss Bala
  • Chaos
  • Beckett
  • The Dark Knight
  • Free Guy
  • Knives Out
  • Stillwater
  • Under the Silver Lake
  • '71
  • The Dig
  • The Mule
  • The Suicide Squad
  • Empire State
  • Jungle Cruise
  • The Princess Diaries
  • S.W.A.T.
  • Chernobyl: Abyss
  • Blood Red Sky
  • Fear Street: 1666
  • Gunpowder Milkshake
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • Weekend
  • The Forever Purge
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Moffie
  • The Mosquito Coast
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Fear Street: 1978
  • Black Widow
  • The Hitcher
  • Fear Street: 1994
  • The Tomorrow War
  • Arctic
  • Freaky
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Ice Road
  • F9
  • Supernova
  • Thunder Force
  • 6 Days
  • Luca
  • The Island
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Detour
  • Chernobyl
  • Honest Thief
  • Jason Bourne
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • A Quiet Place Part II
  • The Bourne Identity
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Army of the Dead
  • Speed
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Those Who Wish Me Dead
  • The War with Grandpa
  • Palm Springs
  • Stowaway
  • Nobody
  • Blinded by the Light
  • Chaos Walking
  • Godzilla vs. Kong
  • Made in Italy
  • The Father
  • Black Water: Abyss
  • City of Lies
  • Locked Down
  • Cherry
  • Yes Day
  • John Wick
  • The Weather Man
  • News of the World
  • Spree
  • Kong: Skull Island
  • Nomadland
  • Judas and the Black Messiah
  • I Care a Lot
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Last Ferry
  • Monster Hunter
  • Déjà Vu
  • Promising Young Woman
  • The Little Things
  • The Italian Job
  • Skyfire
  • Palmer
  • No Escape
  • It's a Sin
  • Pain & Gain
  • Outside the Wire
  • Mary Poppins Returns
  • Deepwater Horizon
  • Sully
  • 21 Bridges
  • Shadow in the Cloud
  • Harry Brown
  • Real Steel
  • A Beautiful Mind
  • Rio
  • The Upside
  • Project Almanac
  • Lawless
  • Love and Monsters

World map

Highly rated films Will is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Revue Starlight: The Movie
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more