Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★½

  • The Sound of 007

    ★★★★½

  • Glass Onion

    ★★★★

  • Nope

    ★★★★

  • Bullet Train

    ★★★★

  • Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★★½

  • The Fast and the Furious

    ★★★★½

  • TRON: Legacy

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Jan 1

Last Film

She Said

Dec 29

Diary Milestones

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
50th Mar 22
Thirteen Lives
100th Aug 20

Most Watched

Top Gun: Maverick

9 times

Godzilla

twice

Nope

twice

Jurassic World Dominion

twice

Genres, countries & languages

Action
58 films
Thriller
47 films
Adventure
43 films
Drama
40 films
Comedy
26 films
Sci Fi
21 films
Crime
19 films
Fantasy
16 films
Mystery
14 films
Horror
13 films
USA
115 films
UK
36 films
Australia
6 films
France
6 films
Japan
5 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Spain
3 films
Morocco
2 films
China
2 films
English
129 films
French
2 films
Spanish
1 film
Fantasy
Average 3.97
Drama
Average 3.94
War
Average 3.88
History
Average 3.86
Action
Average 3.79
Adventure
Average 3.76
Sci Fi
Average 3.69
Documentary
Average 3.69
Crime
Average 3.68
Family
Average 3.50
USA
Average 3.79
UK
Average 3.76
Germany
Average 3.75
Japan
Average 3.70
Canada
Average 3.62
France
Average 3.50
Australia
Average 2.67
English
Average 3.71

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Will’s most liked review

Ambulance

Ambulance

★★★★

Someone told Michael Bay about FPV drones.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Marcel the Shell with Shoes On
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Blacklight
Average weighted rating:

1.9

Most popular

The Batman
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

APEX: The Secret Race Across America

Rated higher than average Patron

Jurassic World: Fallen Kingdom

★★★★½ vs 2.55

TRON: Legacy

★★★★½ vs 3.11

Uncharted

★★★★ vs 2.62

Harry Potter and the Order of the Phoenix

★★★★★ vs 3.62

Black Hawk Down

★★★★★ vs 3.63

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

★★★★★ vs 3.67

Rated lower than average Patron

Bodies Bodies Bodies

vs 3.35

Three Thousand Years of Longing

★★ vs 3.38

Watcher

★★ vs 3.32

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

★★½ vs 3.14

Mission: Impossible

★★★ vs 3.58

Turning Red

★★★ vs 3.56

Films Will watched in 2022

  • She Said
  • Violent Night
  • Glass Onion
  • TRON: Legacy
  • Ticket to Paradise
  • Godzilla
  • Home Alone
  • The Menu
  • Gone in Sixty Seconds
  • Con Air
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Watcher
  • Black Adam
  • Coldplay: Music of the Spheres - Live Broadcast from Buenos Aires
  • Bros
  • Halloween Ends
  • Aftershock: Everest and the Nepal Earthquake
  • The Sound of 007
  • Avatar
  • Summer of 85
  • The Fast and the Furious
  • Jaws
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Forgiven
  • Firebird
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Beast
  • Fall
  • Top Gun: Maverick
  • Top Gun: Maverick
  • Bodies Bodies Bodies
  • Lord of War
  • Thirteen Lives
  • Day Shift
  • Nope
  • Nope
  • Trainwreck: Woodstock '99
  • Prey
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Bullet Train
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • The Gray Man
  • Where the Crawdads Sing
  • Top Gun: Maverick
  • Top Gun: Maverick
  • Minions: The Rise of Gru
  • Top Gun: Maverick
  • The Black Phone
  • Elvis
  • Top Gun: Maverick
  • The Good Neighbor
  • Interceptor
  • Jurassic World Dominion
  • Airplane!
  • Spiderhead
  • Sequin in a Blue Room
  • Jurassic World Dominion
  • The Faculty
  • Top Gun: Maverick
  • Safe House
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Top Gun: Maverick
  • Top Gun: Maverick
  • Top Gun
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Black Hawk Down
  • Choose or Die
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Lost City
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Marley & Me
  • I Am Jonas
  • The Transporter
  • Operation Mincemeat
  • The Marksman
  • Blacklight
  • Ambulance
  • The Phantom of the Open
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Official Secrets
  • The Adam Project
  • Turning Red
  • Licorice Pizza
  • The Batman
  • The Duke
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Dog
  • National Treasure
  • Into the Blue
  • Fool's Gold
  • Downfall: The Case Against Boeing
  • Death on the Nile
  • Legally Blonde
  • Uncharted
  • The Tinder Swindler
  • APEX: The Secret Race Across America
  • Munich: The Edge of War
  • Below Zero
  • Jackass Forever
  • Nightmare Alley
  • Léon: The Professional
  • Sahara
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Siege
  • Godzilla
  • The Great Train Robbery
  • The War Below
  • The Town
  • Scream
  • The Salisbury Poisonings
  • The 355
  • Spider-Man: No Way Home
  • The King's Man
  • Nightcrawler
  • Inside Man
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

World map

Highly rated films Will is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • RRR
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • The Banshees of Inisherin
  • Kadaisi Vivasayi
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more